Konkurs "Dworzec Roku"

Infrastruktura

14 czerwca 2022

download
banner

7 czerwca 2022 r. rozpoczęła się piąta edycja konkursu „Dworzec Roku”, którego organizatorami są dwie fundacje: „Pro Kolej” i Grupy PKP. Patronat honorowy pełni Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Konkurs ma za zadanie pokazać, że polska kolej liczy się z opiniami użytkowników, a ich potrzeby stawiane są zawsze na pierwszym miejscu. Jego otwarta formuła zwraca co roku uwagę, że polska kolej zmienia się na lepsze i mogą to zauważyć oraz docenić wszyscy. Stąd możliwość swobodnego zgłaszania wyróżniających się dworców jest dostępna nie tylko dla podróżnych, ale również wszystkich zainteresowanych: władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz turystycznych, pracowników i sympatyków kolei.

Inicjatywa szeroko promuje pozytywne zmiany w infrastrukturze kolejowej i docenia dobre praktyki w obsłudze podróżnych. Premiowane są dworce nowoczesne i funkcjonalne. Zgłoszenia i oceny dworców mogą uwzględniać otoczenie w postaci infrastruktury kolejowej służącej obsłudze podróżnych (dojścia, przejścia podziemne i nadziemne, perony, systemy informacji pasażerskiej) i powiązanie obiektu z otoczeniem (przystanki, parkingi, elementy małej architektury).

Do konkursu „Dworzec Roku” mogą być zgłaszane wyłącznie obiekty czynne, służące obsłudze regularnego ruchu pasażerskiego. Dworce, które były laureatami nagrody głównej lub nagrody publiczności w poprzednich edycjach, nie mogą brać udziału w konkursie przez 5 lat od momentu otrzymania tytułu. Na wszystkie zgłoszenia organizatorzy czekają do 20 lipca 2022 r. Swój głos można oddać za pośrednictwem formularza na stronie internetowej konkursu www.dworzec-roku.pl

Spośród wszystkich zgłoszeń profesjonalne jury wyłoni obiekt, który otrzyma tytuł „Dworca Roku 2022” oraz dziesięć dworców, z których internauci wybiorą ten, który otrzyma Nagrodę Publiczności. Wyniki tegorocznego konkursu ogłoszone zostaną w listopadzie 2022 r.

Laureaci konkursu w latach 2018-2021:

  • 2018 r. – Dworzec Wągrowiec (nagroda główna)

               Dworzec Kartuzy (nagroda publiczności)

  • 2019 r. – Dworzec Ruda Śląska Chebzie (nagroda główna)

               Dworzec Tarnów (nagroda publiczności)

  • 2020 r. – Dworzec Goczałkowice-Zdrój (nagroda główna)

               Dworzec w Przemyśl Główny (nagroda publiczności)

  • 2021 r. – Dworzec Oświęcim (nagroda główna)

               Dworzec Wrocław Główny (nagroda publiczności)

Artykuł dostępny w języku
language

Zobacz również