Układ wagonu platformy kolejowej z peronem do transportu kombinowanego

Baza dawców technologii

20 kwietnia 2021

wagon kolejowy, peron, transport kombinowany

Opis technologii

Wynalazek dotyczy mechaniki i zastosowania nowych technologii transportowych. Przedmiotem wynalazku jest układ wagonu platformy kolejowej z peronem do transportu kombinowanego. Prezentowany wynalazek dotyczy mechaniki i zastosowanie nowych technologii transportowych.

Pomysł połączenia transportu drogowego i kolejowego powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 50 ubiegłego stulecia kiedy to opracowano technologię przewozu naczep samochodowych specjalnymi wagonami-wózkami kolejowymi (Roadrailer). W latach 80 i 90 pomysł został przeniesiony do Europy i dostosowany do warunków europejskich jako Roadrailer Europa. Realizacja transportu kombinowanego najczęściej następuje w tzw. systemie Ro-La, który polega na tym, że na niskopodłogowy wagon wjeżdża samochód ciężarowy lub cały zestaw drogowy. Natomiast w systemie Pigg Back naczepy siodłowe lub całe nadwozia ładowane są żurawiem na wagon.

Rozwiązania techniczne wagonu kolejowego, który służy do transportu kombinowanego (łączonego) przedstawiono w zgłoszeniu patentowym FR 2816570A1, Somparayac Michel Jean Marie, Disposition pour le transport par chemin defer sur wagon a plate-forme central surbaissee de vehicules routiers, de contours ou de chargements volumieux ou traditionnels, 17.05.02. Omówiono w nim układ transportu kolejowego z wagonami o obniżanej platformie do przewozu pojazdów drogowych i kontenerów z ładunkami. Wzmocniona platforma może być obniżana i podwyższana względem końców wagonu. Rozładunek następuje przy odpowiedniej pozycji platformy względem części nadwózkowych.

 


logotype
Informacje
Dawca technologii

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego

Formy ochrony

Patent

Poziom gotowości technologicznej (TRL)

Forma komercjalizacji

Dane teleadresowe

tel.: 500500500

Artykuł dostępny w języku
language

Zobacz również

SecureVisio - technologia automatyzacji procesu wspomagania decyzji dotyczących bezpieczeństwa

Baza dawców technologii

Więcej
Utajone środki sieciujące do tworzyw sztucznych

Baza dawców technologii

Więcej