SENSE Screening - inteligentne masowe badanie temperatur przy użyciu kamer termowizyjnych

Baza dawców technologii

4 lutego 2021

termowizja, badanie przesiewiowe, Sztuczna inteligencja, kontrola temperatury

Opis technologii

Obecnie istnieje problem szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa, według naukowców jedna osoba może potencjalnie zarazić dwie kolejne, jednak wszyscy słyszeliśmy o "super roznosicielach". Nasza technologia rozwiązuje problem kontrolowania szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Jest ona odpowiedzialna za inteligentne skanowanie przesiewowe w dużych skupiskach ludzkich, dzięki wykrywaniu osoby z podwyższoną temperaturą przy użyciu kamer termowizyjnych.

Najważniejsze cechy użytkowe technologii:

 1. Nasze oprogramowanie dzięki AI wykrywa twarze i dzięki kamerom termowizyjnym mierzy i analizuje ich temperaturę
 2. Używamy najnowszych algorytmów do wykrywania twarzy, planujemy pracę nad użyciem AI również do wykrywania obiektów zasłaniających część twarzy jak np. okulary czy czapki
 3. System posiada wbudowany system automatycznego alarmowania osoby kontrolującej widok z kamery, jeśli wykryje on osobę z podwyższoną temperaturą. Polega ono na wyświetleniu bardzo widocznego powiadomienia, które może być zniesione z ekranu dopiero poprzez zaakceptowanie takiego zdarzenia, jednocześnie robiąc zdjęcia wizualne (normalne, RGB) i termiczne z pomiarem, zapisując je wszystkie w jednym folderze.
 4. Oprogramowanie jest odpowiednie dla podwójnych kamer termowizyjnych, generujących obraz wizualny i termiczny - jest to zalecany typ kamery do takiego skanowania/badania przesiewowego.
 5. System używa inteligentnego algorytmu bazującego na średniej kroczącej wykrywającej temperaturę w najgorętszym miejscu twarzy - okolicach oczu przy nosie.

Zalety i korzyści z korzystania

Technologia wyróżnia się na wielu polach:

 1.  Zdecydowanie największą i najważniejszą przewagą jest użycie zaawansowanych algorytmów bazujących na "średniej kroczącej", które w różnych warunkach środowiskowych są w stanie poprawnie mierzyć i analizować temperaturę ciała wykrywaną przez kamery termowizyjne
 2. Kolejnym wyróżnikiem na tle konkurencji jest inteligentne wykrywanie twarzy przy użyciu sztucznej inteligencji. Istnieją podmioty oferujące podobne rozwiązania do nas jednak większość z nich nie wykrywa twarzy a bazuje swoje pomiary tylko na odczycie termalnym, co może powodować błędy w pomiarach lub niewłaściwe pomiary z innych części ciała lub otoczenia.
 3. Nasz innowacyjny system alarmowania również jest wyróżnikiem na tle konkurencji. Oprogramowanie przy wykryciu osoby z podwyższoną temperaturą automatycznie alarmuje osobę monitorującą jak i robi zdjęcia (wizualne i termowizyjne) osobie z podwyższoną temperaturą i automatycznie zapisuje je w folderze.

Istnieją konkurenci posiadający wyżej wymienione cechy, jednak nie istnieje oprogramowanie posiadające wszystkie przewagi jednocześnie.

Osoba używająca oprogramowania może w łatwy i przystępny sposób kontrolować osoby wchodzące i przebywające w budynku pod kątem wysokości temperatury i ryzyka zarażenia COVID-19.


Zastosowanie rynkowe

Technologia może być stosowana w każdym miejscu, w którym istnieje ryzyko zwiększonej zachorowalności lub przeniesienia się wirusa na przykład w:

 1. szpitalach - do skanowania personelu jak i osób chorych przychodzących do szpitala
 2. lotniskach, dworcach, stacjach kolejowych - do skanowania dużej liczby szybko przemieszczających się pasażerów
 3. placówkach naukowych - na uniwersytetach, szkołach jak i prywatnych placówkach naukowych do skanowania studentów, pracowników
 4. biurach - do skanowania pracowników w dużych ośrodkach biurowych np. przy windach, przy wejściu
 5. obiektach sportowych - do skanowania osób przed wejściem na obiekt sportowy gdzie istnieje duża szansa zarażenia
 6. hotelach - do skanowania personelu i klientów
 7. galeriach handlowych - do skanowania szbyko przemieszczających się klientów
logotype
Informacje
Dawca technologii

SENSE Software sp. z o.o.

Formy ochrony

Chronione prawem autorskim

Poziom gotowości technologicznej (TRL)

TRL 7

Forma komercjalizacji

Licencja

Dane teleadresowe

ul. Cybernetyki 10
02-677 Warszawa, Polska
tel.: 665638958
mc@sensesoft.eu

Artykuł dostępny w języku
language

Zobacz również

Transmultipleksacja alternatywną metodą równoczesnego przesyłania zintegrowanych informacji

Baza dawców technologii

Więcej
Roboty przemysłowe

Baza dawców technologii

Więcej